Ademyavuz Mah.2348 Sok.No:55 Gebze/Kocaeli

Kaldırma Araçları Periyodik Kontrolü

» Kaldırma Araçları Periyodik Kontrolü

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre standartlarda aksi belirtilmediği sürece, Kaldırma Araçları Periyodik Kontrolü, beyan edilen yükün  en az 1,25 katını, dinamik deneyde ise 1,1 katını, etkili ve güvenli bir şekilde kaldıracak ve askıda tutabilecek güçte dayanıklılık ve yeterlikleri bir yılı aşmayan sürelerle kontrol edilir.

 

Karşı ağırlıklı (Forklift, Mobil Vinç, Kule Vinç vb.) Kaldırma Araçları Periyodik Kontrolü için kararlılık deneyi ise ilgili standartlarda belirtilen kriterlere ve üreticisinin müsaade ettiği kriterlere uygun olarak konusunda uzman makine mühendislerimiz tarafından yapılır.Periyodik Kontrol Kapasitesinin altında kullanılacak kaldırma araçlarında beyan edilen kaldırılacak azami yük, işveren tarafından beyan edilen kaldırılacak maksimum ağırlıktır.

 

Periyodik kontrol ve muayenelerini gerçekleştirdiğimiz kaldırma araçlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

  • Vinç
  • Caraskal
  • Forklift
  • Transpalet
  • Platform (Sütunlu Çalışma Platformları, İnşaat Vinçleri, Asılı Erişim Donanımları, Yükselebilen Seyyar İş Platformları vb.)
  • Araç Kaldırma Lifti – Kriko
  • Mobil Vinç
  • Kule Vinç
  • Halatlı / Zincirli Çektirmeler
  • Kaldırma Ekipmanları (Sapan, Mapa, Travers vb.)

 

(1) Vinçlerin periyodik kontrollerinde yapılacak olan statik deneyde deney yükü, beyan edilen yükün en az 1,25 katı, dinamik deneyde ise en az 1,1 katı olması gerekir.

 

(2) Mobil kaldırma ekipmanlarının dışında kalan kaldırma ekipmanları için kararlılık deneyi ise gerek görüldüğünde ilgili standartlarda belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.

 

(3) Kapasitesinin altında kullanılacak kaldırma araçlarında beyan edilen kaldırılacak azami yük görünecek şekilde işaretlenir. Beyan edilen yükün üstünde bir ağırlığın kaldırılmasının söz konusu olduğu durumlarda kaldırma aracı kaldırılacak yükün miktarı esas alınarak yukarıda belirtilen kriterler çerçevesinde teste tabi tutulmadan kullanılamaz. (Beyan yükü; kaldırma aracında işveren tarafından beyan edilen kaldırılacak maksimum ağırlıktır.)

 

 (4) Elektronik kumanda sistemi ile donatılmış kaldırma iletme ekipmanı periyodik kontrolü,  makine ve elektrik ile ilgili branşlarda periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler birlikte görev alınarak yapılır.

 

(5)  İskelelerin periyodik kontrolleri mühendislik ve mimarlık fakültelerinden inşaat ve makine mühendisliği ile mimarlık bölümü mezunları makine ve inşaat teknikeri veya yüksek teknikerleri, gemi inşası işlerinde ise gemi inşaatı mühendisi tarafından yapılır.

 

(6)  İskeleler, üzerlerinde taşıyabileceği azami yük görünecek şekilde işaretlenir.

 

Muayene kuruluşumuz Gebze'de bulunmaktadır. Müşterilerimizin talebi doğrultusunda İstanbul, Tekirdağ,  Edirne , Çanakkale , Kocaeli , Bursa ile Marmara Bölgesi ve Türkiye’nin her ilinde Basınçlı Kaplar Periyodik Kontrolleri hizmeti ve muayene faaliyetlerini gerçekleştirebilir durumdadır.

Kaldırma Araçları Periyodik Kontrolü Teklifi AlınMesaj İçeriği